Kto powinien robic sobie badanie serca - dbam o siebie

holter ekg cieszyn

Samo badanie EKG wygląda następująco: pacjent

EKG, czyli elektrokardiogram jest badaniem, w wyniku którego uzyskuje się zapis napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym. Takie napięcie wytwarzane jest przez każdą, pojedynczą komórkę mięśnia sercowego jako

Kto powinien robic sobie badanie serca - dbam o siebie holter ekg cieszyn
efekt przenikania przez jej błonę (ze zmienną prędkością) jonów sodu, potasu i wapnia. Powstałe w ten sposób napięcia w mięśniu sercowym, przewodzone są następnie przez tkanki na powierzchnię skóry, gdzie są rejestrowane przez elektrokardiogram za pomocą specjalnych elektrod. Dzięki badaniu EKG kardiolog może zaobserwować wszelkie nieprawidłowości i zmiany w pracy serca i jego ukrwieniu; towarzyszące różnym chorobom tego narządu. Samo badanie EKG wygląda następująco: pacjent leży na wznak, a na jego rękach, nogach i oczywiście na klatce piersiowej umieszcza się elektrody, przymocowane za pomocą klamer, gumowych pasków lub przyssawek. Posmarowane są one specjalnym żelem, który ma zmniejszyć opór elektryczny skóry. Elektrody połączone są przewodami z elektrokardiografem. Aby badanie EKG dało jasny, czytelny obraz napięć elektrycznych, badany powinien leżeć nieruchomo i rozluźnić wszystkie mięśnie. EKG rejestruje czynność elektryczną serca oraz, jeśli pacjent posiada rozrusznik, pracę tego rozrusznika. EKG jest najbardziej podstawowym badaniem serca, niezbędnym w diagnostyce wszystkich jego chorób. Nie wiąże się ono z żadnym dyskomfortem u pacjenta i jest proste w wykonaniu. Medycyna korzysta z EKG bardzo często, a każdy kardiolog wykonuje to badanie u wszystkich pacjentów zgłaszających jakiekolwiek dolegliwości związane z pracą serca.


Jeśli mamy dolegliwości związane z sercem

W dzisiejszych czasach wiele osób unika podstawowych badań. W zabieganiu warto jednak znaleźć czas na wizytę u lekarza i wykonanie badań.
EKG to istotne badanie dla każdego człowieka. Wykonuje się je, aby zdiagnozować choroby serca. To niedrogie i proste badanie. Niestety, nie wykazuje wszystkich problemów związanych z sercem. Mimo to warto je wykonać, bowiem może być pierwszym krokiem w diagnostyce. Kardiolog z pewnością zaleci takie badanie raz do roku dla każdego zdrowego człowieka.
Badanie EKG wykonuje się w pozycji leżącej, koniecznie w niegłośnym pomieszczeniu. Zapis EKG powinien być dobry technicznie i bez żadnych zakłóceń. Utrudnia to wówczas pracę kardiologa. Istotną kwestią podczas badania EKG jest to, aby nie rozmawiać oraz nie ruszać się. W przypadku mężczyzn, jeśli klatka piersiowa jest bardzo owłosiona, warto choć częściowo ją ogolić. Wówczas elektrody będą dobrze trzymały się klatki piersiowej i badanie przebiegnie sprawnie oraz znacznie szybciej.
Zaleca się, aby wyniki badania ocenił lekarz kardiolog, ewentualnie lekarz internista czy też lekarz rodzinny. Jeśli mamy dolegliwości związane z sercem, koniecznie powinniśmy zachować poprzednie EKG. W razie problemów zdrowotnych mogą się one przydać przy diagnostyce i porównaniu wyników sprzed paru lat.
Medycyna robi obecnie bardzo szybkie postępy, jednak warto brać pod uwagę, że warto powtarzać co roku ważne badania. EKG jest jednym z nich, bowiem informuje nas o stanie naszego serca. To niezwykle istotne badanie, które należy wykonać.


Najczęstszą przyczyną wielu poważnych chorób serca

Zdrowie to najcenniejszy skarb w życiu każdego człowieka. Osoby mające poważne problemy zdrowiem powinny leczyć się u odpowiednio lekarza specjalisty.

Obecnie medycyna rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Wśród wielu specjalizacji dużą popularnością cieszy się lekarz - kardiolog zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób serca, aorty oraz naczyń krwionośnych. Do takiego specjalisty powinny udać się wszystkie osoby mające problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Najczęstszą przyczyną wielu poważnych chorób serca jest nieprawidłowy tryb życia. Długotrwałe siedzenie, brak ruchu oraz niewłaściwe odżywianie się często sprawia, że coraz większa część naszego społeczeństwa zapada na groźne dla ludzkiego życia choroby cywilizacyjne.
Specjalista z tej dziedziny zajmuje się nie tylko diagnozowaniem już istniejących przypadłości, lecz także uczy swych pacjentów prawidłowej profilaktyki zdrowotnej.
W celu rozpoznania wielu chorób układu sercowo-naczyniowego lekarze wykonują wiele badań diagnostycznych wśród których można wymienić:

- ekg spoczynkowe i wysiłkowe,
- usg echa serca,
- holter ciśnieniowy,
- rtg klatki piersiowej i inne.

Do wielu poważnych dolegliwości układu sercowo - naczyniowego, których to nie należy bagatelizować należą: bóle zamostkowe, zawroty głowy, kołatanie serca, sine wargi, nierówna praca serca, zadyszka przy braku wysiłku, występowanie duszności oraz częste zasłabnięcia czy utrata przytomności.
Osoby, u których to występują takie objawy, powinny czym prędzej udać się do lekarza.